U srcu Indijskog okeana, južno od Jemena i istočno od Afričkog roga, leži jedno od najneobičnijih mesta na planeti – ostrvo Sokotra. Ovaj zabačeni dragulj, koji pripada Jemenu, često se naziva i „najegzotičnijim ostrvom sveta“, a nije bez razloga. Njegova izolacija stara više miliona godina stvorila je jedinstvenu floru i faunu koja izgleda kao da potiče sa druge planete. Sokotra je prava prirodna laboratorija evolucije i jedno od poslednjih netaknutih prirodnih čuda na Zemlji
Sokotra je dom za više od 800 biljnih vrsta, od kojih se čak trećina ne može pronaći nigde drugde na planeti. Najpoznatiji simbol ostrva je drvo zmajeve krvi (Dracaena cinnabari), čiji krošnja podseća na kišobran, a crvena smola korišćena je još od antičkih vremena za lečenje rana, bojenje tkanina i u ritualima.
Tu je i tzv. pustinjska ruža, bizarnog debelog stabla i ružičastih cvetova, kao i mnoge vrste tamjana i mire, koje su vekovima bile deo drevnih trgovačkih puteva. Ostrvo je takođe dom brojnih endemskih vrsta ptica, gmizavaca i insekata. Njegove pećine, planine i obale kriju svetove koji tek čekaju da budu u potpunosti istraženi.
Unesko blago u opasnosti
Zbog svoje izuzetne biološke i pejzažne vrednosti, čitav arhipelag Sokotre je 2008. godine upisan na Uneskovu listu svetske prirodne baštine. Međutim, poslednjih godina ostrvo se suočava sa nizom pretnji. Tu su klimatske promene, prekomerna ispaša koza, invazivne biljne vrste, ali i posledice rata u Jemenu koji otežava zaštitu ovog dragocenog ekosistema.
Ipak, lokalna zajednica i međunarodne organizacije ulažu velike napore da očuvaju Sokotru i razvijaju održivi turizam, koji će pomoći lokalnom stanovništvu bez ugrožavanja prirode.
Putovanje kao iz bajke
Turistički dolazak na Sokotru nije lak. Nema masovnog turizma, luksuznih hotela ni razvijene infrastrukture, ali upravo u tome i leži njen šarm. Posetioci stižu avionom preko Abu Dabija ili Kaira, i tokom boravka spavaju u šatorima na plažama, kupaju se u kristalno čistim prirodnim bazenima i pešače kroz planinske predele pod senkama drveća zmajeve krvi.
Najlepše destinacije na ostrvu uključuju visoravan Diksam sa čudesnim šumama, peščane dine Zahak, lagunu Detvah i skrivene slatkovodne oaze u planinama Hadžer. Snorkeling i ronjenje oko obala Sokotre otkrivaju bogatstvo koralnih grebena i tropskih riba.
Vreme kao da je stalo
Stanovnici Sokotre govore sopstvenim jezikom, sokotrijskim, koji je različit od arapskog, i vekovima su živeli gotovo izolovani od ostatka sveta. Njihov način života, usklađen sa prirodom, čini ovo ostrvo i kulturnim biserom. Tradicionalna gradnja od korala, prirodni lekovi, i svakodnevni rituali čuvaju duh starih vremena.
Istorija glamura: turizam u Opatiji kroz vekove, saznajte više.
Sokotra – Mesto koje menja pogled na svet
Za one koji traže autentično, tiho i neponovljivo iskustvo, Sokotra nije samo destinacija – ona je otkrovenje. Svaki korak po ovom tlu budi osećaj čuda i poštovanja prema prirodi i njenim tajnama. U vremenu kada svet gubi kontakt sa prirodom, Sokotra nas podseća koliko je važno čuvati ono što je retko i nezamenljivo.
Pratite nas na našoj Linkedin, Facebook, Instagram i X stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.
Ovaj članak Vanzemaljski raj na Zemlji se pojavio prvo na TU magazin.