Pepeljuga je imala magičnu bundevu, a Portorož ima čarobni, sočni kaki

pepeljuga-je-imala-magicnu-bundevu,-a-portoroz-ima-carobni,-socni-kaki

Između Izole i Portoroža svoje ušuškano mesto pod zelenilom i suncem našlo je jedno od najlepših mesta na slovenačkom primorju – Strunjan. Osim po lekovitosti morske vode i dobroj klimi, Strunjan je poznat i po slatkom voću narandžaste boje – kaki, poznatijem i kao japanska jabuka. Budući da u prevodu sa japanskog naziv ove voćke znači hrana bogova, sasvim je logično što je u njeno ime osnovan i festival, zar ne?

Ove godine, u periodu od 15. do 17. novembra, Slovenci kroz Festival persimona slave svoj čarobni, sočni kaki, veoma mekano, slatkasto i hranljivo voće od kojeg se prave različiti specijaliteti. Lokalci su na sjajan način iskoristili prednosti blaga koje uspeva u suncem okupanoj dolini Strunjana, tako da je vremenom kaki postao i turistička atrakcija, povod za zabavu i druženje.

Manifestacija spaja lepotu i biodiverzitet istarskog slovenačkog krajolika, poznatog po prekrasnim jesenjim zalascima sunca i bojama prirode, koje se savršeno stapaju sa bojom samog kakija. Tom prilikom organizuju se koncerti, a naša preporuka je da posetite Festival persimona praznog stomaka… Ubrzo ćete shvatiti i zašto to kažemo.

Persimon, još jedan naziv za kaki, vrlo je zahvalna biljka od koje slovenačke domaćice prave pekmeze, likere, kolače i torte, med, pa čak i sirće. Sušenje persimona je, takođe, naširoko popularno jer se zimi koristi kao grickalica ili dodatak jelima. Kombinacija raznih začina i aroma je, inače, specifična za ovaj region Slovenije, tako da intenzivan, slatkast ukus kakija – dodat čak i slanim jelima – može dati specifičnu notu hrani.

Iako se najveći deo proizvodnje persimona u Sloveniji plasira na lokalno tržište, sve je traženiji i kao autentičan suvenir bez kojeg se turisti ne vraćaju svojim kućama. A turista ima sa raznih strana, od Balkana, preko Italije, pa do Austrije i Nemačke. Ako ste ljubitelj slatkih pića, obavezno probajte liker od kakija ili sirće koje će salatu ili potaž učiniti neobičnijim. Recimo, u ovo doba godine posebno su popularni potaži, pite i kolači od bundeve, uz koju se kaki odlično slaže – i to ne samo zbog iste, tople narandžaste boje, već i zbog slatkoće, punoće i kremaste teksture.

A nakon što ste se dobro najeli, uživajte u muzici uživo, radionicama gde se prikazuju tradicionalne recepture i autentičnoj proslavi koja okuplja proizvođače, zanatlije, ljubitelje hrane. Dakle, ovaj festival nije samo gastronomskog karaktera… Pruža bogat kulturni i umetnički program, kroz koji lokalni umetnici predstavljaju svoje radove inspirisane prirodom i sezonom, dok muzičke i plesne grupe svojim performansima dodatno ulepšavaju atmosferu. Tako, posetioci mogu uživati u raznovrsnim aktivnostima – od živih muzičkih nastupa i izložbi do zabave za decu.

Slovenci, inače, kroz razne svoje događaje promovišu zajedništvo, porodicu, druženje roditelja sa decom, prijateljstvo, prirodne lepote, i to je ono što ih definitivno izdvaja u celoj regiji. Gotovo da ne postoji tako malena zemlja, a tako bogata sadržajima za sve generacije i ukuse. Festival persimona je jedan od događaja koji ćete pamtiti zauvek i sigurno smo da ćete se, ako ne pre, već sledećeg novembra vratiti u Sloveniju samo radi degustacije kakija!

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Ovaj članak Pepeljuga je imala magičnu bundevu, a Portorož ima čarobni, sočni kaki se pojavio prvo na TU magazin.