Evropska metro mreža – Pokretanje kontinentalnog železničkog sistema do 2040. godine

Kompanija 21st Europe’s Starline planira da spoji 39 destinacija u evropskim zemljama metroom – sa linijama koje povezuju Ujedinjeno Kraljevstvo, Tursku i Ukrajinu

U poslednjih nekoliko godina, desetine novih železničkih ruta omogućile su lakše putovanje preko granica evropskih zemalja. Međutim, novi predlog iz kompanije 21st Europe donosi mnogo ambiciozniji plan za železničke veze na kontinentu, u pitanju je metro.

Vizija Evrope kao jedinstvene metro mreže

Plan 21st Europe predviđa evropsku brzu železničku mrežu koja bi funkcionisala poput metro sistema. Nazvana Starline, ova mreža ima za cilj da preoblikuje trenutnu „fragmentisanu, neujednačenu i često sporu“ železničku infrastrukturu, uvodeći ultra-brze veze koje mogu da konkurišu avionskom saobraćaju, navodi Euronews.

Starline je zamišljen kao metro sistem koji će promeniti percepciju Evropljana o sopstvenom kontinentu – ne kao skupu udaljenih prestonica, već kao jedinstvenu, brzu mrežu gde je svaka destinacija lako dostupna. Cilj je da mreža postane operativna do 2040. godine.

Izgradnja panevropskog metro sistema

Evropska brza železnička mreža sigurno bi bila izuzetno popularna među putnicima. Od zlatnog doba noćnih vozova do više od 400.000 Interrail korisnika godišnje, jasno je da postoji velika želja za otvorenim i dostupnim putovanjima, navode iz kompanije.

Starline će obuhvatiti 22.000 kilometara pruga i povezati 39 destinacija, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Tursku i Ukrajinu. Planirani vozovi bi se kretali brzinom od 300-400 kilometara na sat, što bi značilo:

  • Helsinki do Berlina za samo 5 sati, umesto celodnevnog putovanja
  • Kijev do Berlina, umesto noćnog putovanja, postaje brza i predvidiva veza
  • Milano do Minhena, sada spor i komplikovan put, postaje frekventna veza između ekonomskih centara

Vozovi će imati prepoznatljiv tamnoplavi dizajn, a vagoni neće biti podeljeni po klasama, već po potrebama putnika – sa tihim zonama za rad i deoničnim prostorima prilagođenim porodicama.

Stanice će se graditi izvan velikih gradova, sa povezanostima ka postojućim urbanim sistemima prevoza. One će biti osmišljene kao kulturni centri sa restoranima, prodavnicama, modernim čekaonicama, koncertnim dvoranama, muzejima i sportskim objektima.

Ekološka perspektiva: Ključ za dostizanje ciljeva nulte emisije do 2050.

Ovaj projekat ima i značajan ekološki aspekt. Transportni sektor trenutno doprinosi sa 29% ukupnih emisija gasova sa efektom staklene bašte u EU (podatak iz 2022. godine). Iako su zemlje poput Francuske i Austrije već počele da ograničavaju kratke avionske letove gde postoji železnička alternativa, istinski uticaj zahteva kontinentalni pristup.

Kudiljero – Skriveni biser severne Španije, saznajte više.

Radikalna promena ka brzoj železničkoj mreži možda je najbolja šansa Evrope da do 2050. dostigne ciljeve nulte emisije CO2, dok istovremeno osigurava da mobilnost ostane brza i ekološki prihvatljiva, navode iz Starline.

Pratite nas na našoj LinkedinFacebookInstagram i stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Ovaj članak Evropska metro mreža – Pokretanje kontinentalnog železničkog sistema do 2040. godine se pojavio prvo na TU magazin.