Pastis – Koktel rođen iz zabranjenog pića

Kada je apsint zabranjen zbog glasina da izaziva ludilo, jednostavan napitak pod nazivom pastis postao je omiljeni aperitiv Francuske. Danas je gotovo nemoguće zamisliti apéro (aperitiv sat) bez ovog osvežavajućeg, pića od anisa

U zemlji koja je ponosna na svoje regionalne proizvode, nije iznenađujuće što se aperitivi razlikuju od regije do regije. Dok se u Burgundiji pije kir s aromom ribizle, a na severu pivo, na jugu Francuske dominira pastis. Iako se najčešće vezuje za Marsej, pastis je prisutan širom zemlje, a prodaja ovog pića čini petinu ukupne prodaje alkoholnih pića u Francuskoj.

Pre nego što je pastis postao popularan, apsint je bio dominantan aperitiv u Francuskoj. Njegova popularnost naglo je porasla nakon epidemije filoksere u 19. veku, kada su vinogradi propali, što je otvorilo put apsintu da zameni vino, pivo i jabukovaču. No, zbog njegovih navodnih štetnih efekata, apsint je zabranjen 1915. godine. Ljubitelji anisa ubrzo su počeli tražiti alternativu, što je otvorilo vrata nastanku pastisa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Tribal Bar Guy (@thetribalbarguy)

 Razlika između pastisa i apsinta

Iako oba pića imaju ukus anisa, apsint je destilisan i ima složeniji ukus, dok je pastis zaslađen i maceriran. Osim toga, pastis sadrži 40-45% alkohola, što je znatno manje u poređenju sa 75% alkohola u apsintu. Zbog toga je pastis postao prihvatljiviji i brzo osvojio Francusku.

Dok se apsint povezuje sa dekadentnim umetnicima kao što su Van Gog, Manet i Lautrek, pastis je postao piće naroda, sa prepoznatljivim anisovim ukusom, ali bez negativne reputacije, navodi Forest Kolins, autorka knjige Drink Like a Local: Paris.

Kako se pije pastis?

U većini francuskih kafića, pastis se služi u klasičnoj formi:

  • 2 cl pastisa
  • Hladna voda po ukusu
  • Led (po izboru)

Postoje i razne varijacije ovog napitka:

  • Perroquet – pastis sa sirupom od mente
  • Tomate – pastis sa grenadin sirupom
  • Mauresque – pastis sa bademovim sirupom (najpopularniji)

Brendovi i Marketing Uspeh

Najpoznatiji brend pastisa danas je Ricard, koji je osnovao Pol Rikard 1932. godine. Njegova marketinška strategija bila je ključna za uspeh – koristio je privlačne postere, brendirane čaše, pa čak i predmete kao što su kape i pepeljare. Tokom Tour de France 1948, podelio je hiljade promotivnih proizvoda, što je dodatno popularizovalo njegov brend.

Danas, Ricard nije samo najprodavaniji pastis u Francuskoj – on je najprodavaniji proizvod u francuskim hipermarketima, nadmašujući čak i mineralnu vodu, Coca-Colu i Nutellu. Tokom praznične sezone 2024. godine, prodaja Ricarda je premašila čak i šampanjac!

Pastis Kao Simbol Francuske

Pastis nije samo piće – to je deo francuske kulture i načina života. Njegova jednostavnost i ritual pravljenja čini ga omiljenim aperitivom, kako na jugu, tako i u ostatku zemlje. Bilo da se pije uz prijatelje na terasi kafića ili kod kuće tokom letnje večeri, pastis ostaje nezaobilazan deo francuske svakodnevice.

Srpska vina krupnim koracima napred, saznajte više.

Kako kažu Francuzi, „Pastis n’est pas une boisson, c’est un art de vivre.“ („Pastis nije samo piće, već umetnost življenja.“)

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Ovaj članak Pastis – Koktel rođen iz zabranjenog pića se pojavio prvo na TU magazin.